Kediler Kaçınca Geri Gelir mi ?
 1. Anasayfa
 2. Kediler Ve Bakımları
Trendlerdeki Yazı

Kediler Kaçınca Geri Gelir mi ?

Bugünkü konumuz Kediler Kaçınca Geri Gelir mi olacaktır. Bazı insanlar kedilerin evlerinin yolunu bulma konusunda doğaüstü bir yeteneğe sahip olduğuna inanır. Koku alma işlevleri insanlardan daha iyi olsa da, koşullar ne olursa olsun evin yolunu bulabilecekleri fikri hem yanlış hem de tehlikelidir. Kediler her gün kaybolur ve bazıları asla eve geri dönemeyebilir. Ayrıca, kaçan bir kedi artık kavga, kazalar, hastalık, parazitler vb. dahil olmak üzere çok sayıda risk ve tehlikeye maruz kalmaktadır. Bu nedenle, kedinin kaçmasını önlemek için doğru önleyici tedbirlerin alınması önemlidir.

Bu Kedi makalesinde, kedilerin kaçtıklarında geri gelip gelmediklerini tartışacağız. Sadece kedinizin eve geri dönüp dönmeyeceğini belirlemekle kalmayacağız, aynı zamanda bir kedi kaçarsa ne yapmanız gerektiğini ve bunun tekrar olmasını nasıl önleyeceğinizi de göstereceğiz.

Dilerseniz Diğer Sinek Türleri | Sineklerden Korunma Yolları Konumuza Bakabilirsiniz. Ayrıca Pinterest Hesabımız.

Kediler neden kaçar ?

Her ne kadar kediler Google Maps’e sahip olmasalar da, son derece zeki ve hassas hayvanlardır. Ayrıcalıklı içgüdülere sahiptirler ve çevresel uyaranlar hem dikkatlerini çekebilir hem de meraklarını uyandırabilir. Bu nedenle, iç mekanda rahat bir ev yaşamına sahip olmalarına rağmen, dış ortam çok fazla eğlence ve dikkat dağıtıcı gibi görünebilir.

Dışarının cazibesi potansiyel bir eşte, av hayvanlarında, baştan çıkarıcı kokularda veya ilgilerini çeken her şeyde bulunabilir. Bu yüzden birçok kedi kaçmaya çalışır. Kaçan bir kedi avlanma becerilerini geliştirmeye, eş bulmaya ya da sadece doğal merakını gidermeye çalışıyor olabilir.

Genel olarak, henüz kısırlaştırılmamış kediler kaçmaya daha yatkındır. Üremek istedikleri için cinsel arzularını tatmin etmek büyük bir cazibe olabilir. Bu nedenle kediler için kısırlaştırma önerilmektedir. Kısırlaştırma sadece bu arzuyu dizginlemek ve istenmeyen gebelikleri önlemekle kalmaz, aynı zamanda davranış sorunları geliştirme olasılığını azaltır, hastalıkların önlenmesine yardımcı olur, saldırganlığı azaltır ve kaçma girişimlerinden kaynaklanan kazaları durdurur. Aslında bir çalışma, kısırlaştırmanın vakaların %90’ında cinsel istekle ilgili kaçma ve dolaşma davranışını ortadan kaldırabileceğini göstermektedir.

Bir kedinin kişisel geçmişi de önemlidir, özellikle de yetişkin bir kedi sahiplendiysek. Kediler Kaçınca Geri Gelir mi sorusunda çoğu zaman, bir kedinin evimize gelmeden önce başına neler geldiğini tam olarak bilmemiz mümkün olmayabilir. Bu nedenle kedinin karakterini de göz önünde bulundurmak önemlidir. Bazı kediler doğal olarak daha iyi huylu, uysal, ürkek veya sakindir. Diğerleri ise endişeli, hiperaktif ya da meraklıdır. Aslında, araştırmacılar kedilerin genel olarak 5 farklı kişilik tipi olduğunu öne sürmüşlerdir:

 • nevrotik
 • Dışadönük
 • Baskın
 • dürtüsel
 • hoş

Kişilik tipleri arasındaki fark, kaçma arzusuna sahip olma olasılıklarının az ya da çok olduğu anlamına gelir. Örneğin, dürtüsel kediler ortaya çıktıklarında kaçmaya çalışmak için fırsatları değerlendirebilirken, nevrotik bir kedi dışarıdan kendi başına çıkamayacak kadar korkabilir

Kediler Kaçınca Geri Gelir mi ?

Ne yazık ki, bir kedinin kaçtıktan sonra eve dönüp dönmeyeceğine dair kesin bir cevap yoktur. Her kedinin kendine özgü koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Mikroçipin ortaya çıkmasıyla bile kayıp kediler hakkında veri bulmak zor olduğu için araştırmacılar için zor bir durumdur.

Kediler Kaçınca Geri Gelir mi sorusuna bir kısmı kedilerin meraklı doğasından kaynaklanmaktadır. Kedigiller, çevrelerindeki uyarıcıları tanımlamalarına ve kendilerini bu uyarıcılara göre yönlendirmelerine yardımcı olan büyük bir zekaya ve son derece gelişmiş duyulara sahiptir.

Buna rağmen, geri döneceklerinin garantisi yoktur. Aslında, en az bir çalışma, belirli kokuların kedilerde keşif davranışını teşvik edeceğini göstermiştir. Bu, bir kedinin belirli bir kokuya ilgi duyduğunda, muhtemelen onu araştıracağı anlamına gelir. Bunu bir kez yaptıklarında, eve nasıl döneceklerini unutabilirler. Bu nedenle, ev kedilerini güvende tutmak ve evden olası kaçış yollarını engellemek çok önemlidir.

Kediler eve nasıl döneceklerini biliyor mu?

Tüm kedilerin içeride kalması gerekmez. Bazı kediler bahçede veya mahallede küçük yolculuklar yapmaya alışkındır. Yavaş yavaş onunla tanıştılar ve kolayca geri dönebilirler. Ancak bu durumlarda bile onların refahını sağlayacak önlemlerin alınması önemlidir .

Bir kedinin kaçmasını önlemenin en iyi yolları şunlardır:

 • Sterilizasyon (kısırlaştırma ve kısırlaştırma)
 • Aşıları tamamlayın
 • Solucanları yok etme
 • Mikroçipleme
 • Temel ihtiyaçlarını (yemek, konfor vb.) iyi bir şekilde karşılayın.
 • Çevresel zenginleştirme sağlayın
 • Kediye yeterli sevgi ve ilgiyi gösterin

Mikroçipleme, bir kedinin kaybolmasının yanı sıra çalınmasını veya yanlışlıkla başıboş olarak alınmasını önlemeye yardımcı olabileceğinden çok faydalıdır. Bir veteriner kliniği, kayıp kedileri taramak ve kaçtıktan sonra sahiplerine geri vermek için bir tarayıcıya sahip olmalıdır.

Ev kedileri için, birçok kişi kedileri dışarı çıkarsa geri dönüp dönmeyeceğini bilmek ister. Her iki durumda da kesin bir şey söyleyemeyiz. Kedinin korkmuş olması muhtemel olduğundan, kendi isteğiyle eve döneceğini umabiliriz. Bu, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıkladığımız gibi, onları aramayacağınız anlamına gelmez.

Bir kedinin eve dönmesi ne kadar sürer?

Kaybolma ve yönünü şaşırma karşısında bir kedinin davranışı değişkendir. Bazıları idrar ve salgı bezlerinden salgıladıkları feromonları kullanarak arkalarında bir tren bırakmış olabilir. Diğerleri ise eve dönmek için kilometrelerce yol kat edebilir. Kediniz birkaç saat sonra eve dönmezse, biraz sabırlı olmanız gerekecektir. Kediniz belki de bir yere takılmış ya da dolaşıyor olabilir, ancak yine de kolayca geri dönebilir. Kayıp olduktan 18 ila 24 saat sonra, gerçekten kayıp olabilecekleri için harekete geçme zamanı gelmiş olabilir.

Kendinize “kedim eve gelecek mi?” diye soruyor olabilirsiniz, ancak bir şeyler yapmanız gerektiğinin önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Kaçan kedilerle ilgili bu istatistikler bir bağlam sağlamaya yardımcı olabilir.

 • Kedilerin %75’i evlerinin 500 metrelik yarıçapında bulunur , bu nedenle fiziksel arama çok önemlidir.
 • Dışarıya düzenli erişimi olan kediler, yalnızca iç mekanda kaçan kedilere göre daha uzun mesafeler kat ederler.
 • Kedilerin %61’i kaybolduktan sonraki 1 yıl içinde canlı bulunurken , kedilerin yalnızca %34’ü 7 gün içinde canlı bulunmuştur .
 • Çok meraklı kedilerin başka birinin evinde bulunma olasılığı daha yüksektir.

Bu istatistikler , kedinizin kaybolduğunu düşündüğünüz anda kedinizi aramaya başlamanın hayati önem taşıdığını göstermektedir . Fiziksel bir arama ve komşulara doğrudan sormak iyi bir başlangıçtır, ancak bir sonraki bölümde size başka neler yapabileceğinizi gösterecek ipuçları vereceğiz.

Kedim kaçarsa ne yapmalı?

Evcil hayvanınızın kaçması hiçbirimizin yaşamak bir yana hayal bile etmek istemeyeceği bir durumdur. Bununla birlikte, en iyi nasıl tepki verileceğini bilmek önemlidir ve paniklemek anlaşılabilir olsa bile yardımcı olmayacaktır. Kediniz dışarı çıkma konusunda ne kadar deneyimli olursa, eve kendi isteğiyle dönme olasılığı da o kadar artar.

Kediler Kaçınca Geri Gelir mi : Kayıp bir kediyi bulmak için izleyebileceğiniz bazı ipuçları vardır. Yakın çevreye asmak için broşürler veya posterler hazırlayarak işe başlayın. Kediyi tanımlayabileceğiniz doğru bilgileri ve uygun iletişim bilgilerini eklediğinizden emin olun. Bu broşürleri veteriner kliniklerine ve barınaklara da dağıtabilirsiniz, çünkü kediyi bulan kişilerin kediyi oraya götürme ihtimali yüksektir. Süpermarketler ve diğer toplum merkezlerinde de bu amaç için panolar olabilir. Bunları telgraf direklerine ve lamba direklerine asabilirsiniz, ancak dikkatli olun çünkü yerel belediyeler el ilanı vermeyi yasaklamaktadır ve para cezasına çarptırılabilirsiniz. Yerel gazetelerdeki ilanlar da yardımcı olabilir.

Bu ‘eski usul’ yöntemlere ek olarak, dijital çağda yaşadığımızı unutmamak önemlidir. Kayıp bir kedi hakkında sosyal medyada bilgi paylaşmak, özellikle de geniş bir yerel ağınız varsa, yardımcı olabilir. Size yardımcı olabilecek mesajlaşma grupları ve forumlar da vardır. Ayrıca, bir kedi ile aranızdaki bağın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Onları aramak için mahalleye çıkarsanız, kokunuzu tanıyabilir ve size gelme olasılıkları artabilir.

Kediler Kaçınca Geri Gelir mi ?

Kedimin kaçmasını nasıl önleyebilirim ?

Bir kedinin dürtülerini her zaman kontrol edemeyiz, ancak kaçma olasılığını azaltmak için elimizden geleni yapabiliriz. Bunlar, ayrılmak için mümkün olduğunca az nedenleri olduğundan emin olmayı içerir. Bu, onlara aşırı stres veya korku vermeyi içermez.

 • Olumlu ortam : İnsanlarda olduğu gibi kediler de kendilerini rahat, mutlu ve sevildiklerini hissettikleri yerlere dönmek isteyeceklerdir. Bu nedenle kedimizin evde kalmasını istiyorsak buranın pozitif, huzurlu ve güvenli bir yer olmasını sağlamalıyız. Her kedinin dinlenebileceği, beslenebileceği ve işini yapabileceği kendine ait bir yeri olmalıdır. Bol miktarda tatlı su ve çevrenin zenginleştirilmesi de önemlidir. Onları olumlu bir şekilde meşgul edecek ve can sıkıntısını azaltacak uyaranlara ihtiyaçları var . Sıkılmış bir kedinin, ihtiyaçları karşılanmadığı için kaçmaya çalışma ihtimalinin daha yüksek olduğunu unutmayın.
 • Doğru bakım ve ilgi : Bir kedinin evi, koruyucularının sevgisi ve şefkati olmadan asla tamamlanmayacaktır. Kedinizle oynamak ve birlikte bağ kurmak için yeterli zamanı ayırmanız gerekecektir . Doğru bakım aynı zamanda doğru beslenme ve beslenmeyi sağlamak, onlara eğitim vermek, sosyalleşmek, onları aşırı kalabalıklaştırmamak veya çok fazla sağlıksız ikramlarla beslememek anlamına da gelir.
 • Koruyucu hekimlik : Her kedinin sağlığını korumak ve istikrarlı davranışını sağlamak için yeterli koruyucu ilaç alması gerekir. Bu nedenle 6 ila 12 ayda bir veteriner kontrolüne ihtiyacınız olacağını unutmayın. Ayrıca aşılama ve solucan giderme programlarına da uyun. Bu, eğer kediniz kaçarsa, bir hastalığa yakalanmaktan daha iyi kaçınabileceği anlamına gelir.
 • Kısırlaştırma : İster erkek kediyi hadım etmek/kısırlaştırmak, ister dişi kediyi kısırlaştırmak olsun, bunlar üremeyi kontrol etmenin en etkili yoludur. Sadece hamileliği önlemekle kalmayıp, yumurtalıkları veya testisleri çıkararak onların hormonal dürtülerini azaltacak ve kaçış olasılığını azaltacaksınız. Bunu yapmadan önce, kedinizi kısırlaştırmanın en iyi yolu hakkında veterinerinizle konuşmanız çok önemlidir . Profesyonel, en iyi prosedür konusunda tavsiyede bulunabilecek ve ne tür şeyler bekleyeceğinizi size bildirecektir.
 • Olumlu pekiştirme : Eğer kedinizin açık hava kedisi olmasını istiyorsanız, onu dışarı atıp tekrar geri gelmesini beklememelisiniz. Geçici olarak dışarıdaki küçük bir alanı araştırmalarına izin verebilir ve ardından yavaş yavaş menzili artırabilirsiniz. Kediniz geri döndüğünde, ona sevgi, güvence ve bir ödül (ister mama ister oyuncak olsun) vermeye hazır olun. Bu onların geri dönmeyi olumlu bir deneyimle ilişkilendirmelerine yardımcı olacaktır. Bu, geri dönme olasılıklarının daha yüksek olacağı anlamına gelecektir.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Evcil Hayvanlar, Kediler, Köpekler, Kedi Bakımı, Kedi Hastalıkları, Köpek Bakımları, Köpek Hastalıkları Hakkında bilgilendirme amaçlı kurulmuş Evcil Hayvan Bloğu

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir